• c202912eef
  Festival i Artit në Lekurs

  Sponsorizuar EDS Foundation. Nomadizëm në Art. Tema e zhvendosjes drejt teritoresh të reja gjeografike dhe intelektuale është nënteksi i kësaj teme. Artistët e sotëm janë “uliksë” modernë. Nëpërmjet mediumeve të ndryshme ato bëjnë një kërkim të vazhdueshëm duke shfaqur vizionin për botën. Raporti i lokales me globalen, raportet etnike në rajonin tonë, paraja, pushteti, erosi, Read More

 • a2a9e2275e
  Koncert rock me kitaristin e Deep Purple, Ian Paice & Matt Filippini band

  Fondacioni EDS sponsorizoi koncertin rock me bateristin legjendar të “DEEP PURPLE”, IAN PAICE, & “Matt Filippini Band” (Matt Filippini kitarë, Alessandro Del Vecchio tastierë, Nik Mazzucconi kitarë bass, Roberto Tiranti vokal)

 • 18f0faaa21
  Koncert recital i pianistes Merita Rexha (Tërshana) dhe violincelistit Wolfgang Panhofer

  Në kuadër të aktiviteteve “Koncertet e Vjeshtës ‘07”, Fondacioni EDS organizoi në data 1, 2 dhe 3 Nëntor 2007 Koncertin Recital “Beethoveniana”, të pianistes MERITA REXHA TËRSHANA dhe violoncelistit austriak WOLFGANG PANHOFER: – Në 01 Nëntor 2007, ora 19.00, në Sallën e Akademisë së Arteve në Tiranë; – Në 02 Nëntor 2007, ora 17.00, në Read More

 • 078cddce23
  Festival i Artit në kalanë e Ali Pashës – Porto Palermo

  EDS Foundation në bashkëpunim me Art Kontakt, organizuan Festivalin Nderkombëtar të Artit më 10-13 Gusht 2007 Ky festival arti u realizua duke përdorur teknika të reja artistike, dvd video, performanca, instalacione, fotografi, balet modern, muzikë eksperimentale etj. Ambjenti i realizimit të aktivitetit u bë kalaja sugjestive e Ali Pashë Tepelenës në Porto Palermo-(Qeparo) e cila Read More

 • <
  Koncert recital i pianistes Merita Rexha (Tërshana) dhe Lorenc Radovani (violinë)

  E Diel 15 Tetor 2006 Ora 11.00- Teatri “Migjeni” ShkodërE Martë 17 Tetor 2006 Ora 19.00 – Salla e Akademisë së Arteve Tiranë Programi 1. Bethoven – “Kreutzer Sonata“ op.47 2. Adagio sostenuto, presto 3. Andante con Varizioni 4. Finale, Presto 5. Saint Saens – Introduction and Rondo Capriccioso 6. Brahms – walzer Op.39 (Për Read More

 • 6ed125ec36
  Në krahët e luanit – një udhëtim për tu bashkuar

  E diel 23 Korrik 2006, Shkodër Programi i ditës · Pritja e ekuipazhit venecian · Vizita në Kalanë e Rozafës, Fototeken Marubi, Liqenin e Shkodrës. (filmime, intervista) Programi i mbrëmjes Ora 20.30, Konsullata Italiane, Shkodër · Hapin veprimtarinë: Kryetari i Bashkisë së Shkodrës, Maurizio Crema – gazetari i “Il Gazzettino”, ideatori i projektit kulturor “Në Read More

 • b4ca3a0096
  Aktiviteti i Himarës

  Fondacioni EDS në bashkëpunim me shoqatën Italo shqiptare ANIA organizoi:Art Kontakt 4 E shtunë 22 Korrik 2006, Himarë Program · Koncert i “Galere di Fiandra e di Siria” · Performance multimedial i Dj “Don Pasta” (kuzhinë live, poezi, dj-set dhe video) · Shfaqje e dokumentarit “Në krahët e luanit ” Me mbështetjen e Fondacionit EDS Read More

 • <
  Maratona për të drejtat e fëmijëve

  Tiranë, 1 Qershor 2006 – Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri – CRCA në bashkëpunim me Drejtorinë Arsimore Rajonale Tiranë – DART, Aleancën për Fëmijët në Shqipëri – ACA, Fondacionin EDS dhe Qendrën e Informacionit dhe Kërkimeve për të Drejtat e Fëmijëve në Shqipëri – IRCCRA, me rastin e ditës kombëtare Read More

 • 565022c20a
  Jazz Fest në Tiranë

  Moving Culture në bashkëpunim me Fondacionin EDS prezantoi edicionin e pestë të TIR JAZZ FEST, në Amfiteatrin e Akademisë së Arteve nga data 29 maj deri më 3 Qershor 2006 në orën 20:00

 • <
  Aktivitet social – sportiv në Kutalli

  Fondacioni EDS organizoi me datë 12 Maj 2006 një aktivitet social-kulturor në qendrën e Kutallisë, Drenovicë vendodhja e të cilës është pranë qytetit të bukur të Beratit. Ky aktivitet u mirëprit nga banorët e Kutallisë. Qellimi i këtij aktiviteti ishte nxitja dhe mbështetja e talenteve të reja në fushën e sportit si, futbollit, basketbollit dhe Read More

 • d8ae0ad71a
  Konferencë mbi poezinë e re shqiptare

  Me mbështetjen e Fondacionit EDSRealizuan A.N.I.A dhe Klub Aleph Kordinuan: Andi Tepelena, Artan Filo 27 prill 2005, Auditorium Santa Margherita-Venezia Kjo veprimtari u zhvillua në kuadrin e edicionit të tretë të projektit kulturor “Art Kontakt”-pikëtakimi me artin dhe kulturën shqiptare. Qëllimi i veprimtarisë ishte promovimi i poezisë shqiptare pas viteve 90-të për lexuesin e huaj Read More

 • e483db5457
  Muzikantica

  Projekt i Fondacionit EDSDrejtor Artistik: Zhani Ciko 15 Prill 2005, pranë Teatrit të Operas dhe Baletit Koncerti “Muzicantica” i cili është një përmbledhje e kompozimeve të periudhës së Rilindjes, u organizua në kuadër të Koncerteve të Integrimit sipas programit të mëposhtëm: Akti i Parë G.B. Fontana (1630) Sonata e tretë për flaut Pietro Paolo Raimondi Read More